کودهای کشاورزی

کودهای کشاورزی

کود چیست؟

کشاورزی شامل طیف وسیعی از تخصص‌ها و فنون، از جمله راه‌هایی برای گسترش زمین‌های مناسب برای زراعت گیاه، حفر کانال‌ها و فرم‌های مختلف آبیاری است. زراعت مدرن، اصلاح نباتات، سموم، دفع آفات، کود و پیشرفت‌های تکنولوژیک، به شدت باعث افزایش بازده محصول می‌شوند. برای آنکه خاک از لحاظ مواد غذایی متعدد دچار کمبود نباشد، استفاده از کود بسیار مفید خواهد بود. کود دارای انواع بسیار مختلفی است که هر کدام خصوصیات مختص به خود را دارند.

به طور کلی، کود ماده‌ای طبیعی یا غیرطبیعی است که به خاک یا گیاه اضافه می‌شود تا مواد غذایی مورد نیاز گیاه جهت رشد و بهره‌وری را فراهم کند. کودها به سه دستی اصلی تقسیم می‌شوند:

کودهای آلی (ارگانیک): شامل کودهای حیوانی، کود سبز و کمپوست

کودهای زیستی (بیولوژیک): شامل میکروارگانیسم‌های مفید مانند برخی باکتری‌ها و قارچ‌ها

کودهای شیمیایی: شامل مواد معدنی مختلف مانند ازت، فسفر، پتاسیم و غیره

کودهای شیمیایی (Chemical Fertilizer)

کودهای شیمیایی موادی هستند که به صورت شیمیایی تولید می‌شوند و دارای مواد مغذی مورد نیاز گیاه هستند. تولید این نوع کودها، در کشاورزی و ازدیاد تولید محصولات زراعی، انقلابی را به وجود آورد. در طی مرور زمان، تولید این کودها رو به فزونی گذاشته و از آنجا که علاوه بر این که این کودها باعث ازدیاد محصول می‌گردد، باید این را هم در نظر داشت که این کودها صدمات زیادی را به خاک، موجودات زنده و اکوسیستم وارد می‌نمایند.

به طور کلی، کودهای شیمیایی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

کودهای ماکروالمنت (Macroelement fertilizers): حاوی عناصر پرمصرف در گیاه شامل نیتروژن، پتاسیم، فسفر، گوگرد، کلسیم و منیزیم با درصدهای مختلف

کودهای میکروالمنت (Microelement fertilizers): حاوی ریزمغذی‌ها شامل آهن، روی، منگنز، مس و غیره
در بین کودهای شیمیایی، کودهایی که حاوی نیتروژن باشند، کود شیمیایی سفید و کودهایی که غنی از فسفر باشند، کود شیمیایی سیاه نام دارند.

برخی از پرکاربردترین کودهای شیمیایی و ارگانیک مناسب برای کشاورزی و باغبانی عبارتند از:

کود NPK مایع

کود NPK مایع (liquid NPK fertilizer)، یکی از بهترین کودهای موجود برای گیاهان به شمار می‌رود. این کود حاوی عناصر ضروری نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. این عناصر، عوامل تاثیرگذار بر روی جوانه زنی و رشد گیاهان به شمار می‌آیند.

کود اسید هیومیک

کود اسید هیومیک (Humic Acid)، کودی مایع و سیاه رنگ است که مزایای زیادی برای گیاهان از جمله بهبود عملکرد ریشه‌ها، افزایش مقاومت گیاه، افزایش جوانه‌زنی، افزایش سبزینگی گیاه و غیره را به همراه دارد.

بور کشاورزی

بور کشاورزی یا اکسید بور (Boron Oxide)، نقش مهمی در رشد گیاه دارد. از این ماده می‌توان به عنوان ریزمغذی استفاده کرد. همچنین می‌توان از بور کشاورزی در تهیه کود بهره برد.

کود بیو فسفات طلایی گرانوله

کود بیو فسفات طلایی گرانوله (Gold Phosphate Granular fertilizer) یا کود فسفات طلایی گرانوله، یک کود ارگانیک فسفری به شمار می‌رود که حاوی 15 درصد فسفر، 20 درصد گوگرد، 16 درصد ماده آلی و 1 درصد روی است. این کود برای محصولات زراعی و باغی مفید است و سبب افزایش حاصل‌خیزی خاک و بهبود تغذیه گیاه می‌شود.

خاک پیت ماس

خاک پیت ماس (Peat moss soil) ماده‌ای شبیه به خاک است که در پرورش گل، باغبانی و موارد مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده، بقایای نوعی خزه یا جلبک است که قدرت جذب رطوبت بالایی دارد و برای افزایش رطوبت خاک، افزایش ماده آلی خاک، نگهداری کود و حفاظت از خاک در برابر فرسایش به کار گرفته می‌شود.

خاک پرلیت

خاک پرلیت (Perlite Soil) حاوی مواد معدنی مهمی از جمله آهن، کلسیم، سدیم و غیره است که کاربردهای زیادی در کشاورزی دارد. این ماده علاوه بر کشاورزی، در صنایعی مانند پتروشیمی، ساختمان، آب و فاضلاب، غذایی و غیره کاربرد دارد.

زئولیت معدنی

از زئولیت معدنی (Mineral Zeolite) به عنوان کود هوشمند یاد می‌شود. این ماده با ارزش، تاثیر زیادی بر روی خاک و آب کشاورزی دارد. همچنین سبب افزایش تولید و مرغوبیت محصولات کشاورزی می‌شود.

کود سوپر فسفات ساده

کود سوپر فسفات ساده (Single Super Phosphate Fertilizer) کودی است که به دو شکل گرانوله و پودری عرضه می‌شود. این کود، فسفر مورد نیاز گیاهان را تامین می‌کند و سبب بهبود عملکرد و رشد گیاه می‌شود.

سولفات منگنز

سولفات منگنز (Manganese Sulfate) از جمله ریزمغذی‌های مهم برای گیاهان به شمار می‌رود. منگنز سولفات را می‌توان به شکل چالکود، کانال کود یا به شکل محلول برای محصولات باغی و زراعی استفاده کرد.

سولفات منیزیم

منیزیم ماده‌ای بسیار مهم برای گیاه است و تاثیر زیادی بر روی تشکیل کلروفیل دارد. به همین دلیل، سولفات منیزیم (Magnesium Sulfate) می‌تواند کمبود منیزیم موجود در گیاه را برطرف کند.

کلروپتاس

کلروپتاس (Potassium Chloride) با فرمول شیمیایی KCl به نام‌های سیلویت، کلرید پتاسیم و کلروپتاسیم شناخته می‌شود. این ماده یک نوع کود شیمیایی محسوب می‌شود و علاوه بر آن، در صنایع غذایی، شیمیایی، گل حفاری و غیره نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلرید آمونیوم

کلرید آمونیوم (Ammonium chloride) یا نشادر در دو گرید صنعتی و تجاری عرضه می‌شود. این ماده کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد و در کشاورزی، به عنوان یک منبع ازت برای برنج، گندم و حبوبات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کمپوست گیاهی

کمپوست گیاهی (Compost) یا کود گیاهی، جایگزین مناسبی برای کودهای دامی به شمار می‌رود و برای مصارف باغی، زراعی، فضای سبز، گلخانه‌ها، صیفی کاری و پرورش گل و گیاه مناسب است.

کود آلی گرانوله

کود آلی گرانوله (Organic Granular Fertilizer) سبب کاهش مصرف کودهای شیمیایی می‌شود. همچنین این ماده، افزایش مواد مغذی معدنی و آلی خاک را به همراه دارد.

کود ترکیبی گرانوله

کود ترکیبی گرانوله (NPK Granular) از چندین عنصر مهم برای گیاهان تشکیل می‌شود که این مواد نقش مهمی در رشد، تغذیه و کیفیت عملکرد گیاه دارند.

کود حیوانی

کود حیوانی (Manure) منبع عناصر مهمی از جمله فسفر، ازت، پتاس، کلسیم، منیزیم، آهن و گوگرد است که این عناصر تاثیر زیادی بر روی رشد و عملکرد گیاه دارند.

کود کلات آهن

کود کلات آهن (Iron Chelate fertilizer) از بهترین منابع برای تامین آهن مورد نیاز گیاهان به شمار می‌رود. این کود قابلیت جذب از طریق خاک یا برگ را دارد و باعث افزایش ریشه‌زنی گیاه، افزایش مقاومت گیاه، کاهش ریزش میوه و گل، افزایش تشکیل میوه و غیره می‌شود.

کود مایع آلی

کود مایع آلی (Liquid Fertilizer) ترکیب کاملی از منابع غذایی مهم برای گیاهان است که می‌توان از آن برای گیاهان باغی و زراعی استفاده کرد. این کود قابلیت جذب از طریق خاک و برگ را دارد.

کوکوپیت

کوکوپیت (Cocopeat) ماده‌ای است که از الیاف و پوست چوبی نارگیل به دست می‌آید. این محصول، ظرفیت نگهداری آب بسیار بالایی دارد و بهترین بستر برای کشت بذر و نشا به شمار می‌رود.

گوگرد آلی

گوگرد آلی (Organic Sulfur) محصولی گرانوله شده است که از گوگرد، بنتونیت، کمپوست گیاهی و ریزمغذی‌هایی مانند روی، آهن، مس و منگنز تشکیل می‌شود. این ماده برای ضدعفونی کردن محیط، افزایش کیفیت محصولات، افزایش جذب مواد مغذی توسط گیاه و افزایش تولید در واحد سطح مناسب است.

گوگرد بنتونیت‌دار

گوگرد بنتونیت‌دار (Sulfur Bentonite) برای اصلاح خاک‌های قلیایی و خاکی و همچنین، بهبود زمین کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنتونیت موجود در این کود سبب اکسیداسیون سریع‌تر گوگرد می‌شود.

گوگرد گرانوله پتروشیمی

گوگرد گرانوله پتروشیمی (Granular Sulfur)، گوگرد پالایشگاهی گازی و نفتی است که در تولید کود کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گوگرد سبب بهبود خاک، کاهش علف‌های هرز، افزایش عملکرد محصولات، کاهش انتقال بیماری و افزایش تراکم ریشه می‌شود.

گوگرد میکرونیزه

گوگرد میکرونیزه (Micronized Sulfur) علاوه بر کشاورزی در صنایع دیگر مانند لاستیک سازی، شوینده‌ها، فرآوری خشکبار، کبریت سازی و غیره کاربرد دارد. این ماده برای مبارزه با بیماری‌های قارچی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورمی کمپوست

ورمی کمپوست (Organic Compost) حاوی میکروارگانیسم‌ها و عناصر مهم از جمله ازت، فسفر و سولفور باکتری به همراه مواد محرک رشد گیاهان است. این محصول سبب افزایش مقاومت گیاه، افزایش طعم و مزه محصولات کشاورزی، بهبود جوانه‌زنی بذرها و غیره می‌شود.

سولفات آمونیوم گرانوله سولفامون

سولفات آمونیوم گرانوله سولفامون (Sulfamone granular ammonium sulfate) که با نام‌های سولفامون فاتح یا دی آمونیوم سولفات شناخته می‌شود، کاربرد زیادی را در صنایع مختلف دارد. در کشاورزی از این ماده به عنوان منبع نیتروژن و گوگرد استفاده می‌شود.

سولفات آمونیوم

سولفات آمونیوم (Ammonium Sulfate) به صورت گرانوله، پودری و کریستالی عرضه می‌شود. این ماده در تولید کود کشاورزی جهت بهبود کیفیت خاک و رشد گیاهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته باید گفت که آمونیوم سولفات در صنایع دیگر مانند تصفیه آب و فاضلاب، صنایع غذایی، نساجی، آبکاری و غیره کاربرد دارد.

گوگرد پودری

گوگرد پودری (Powder Sulfur) از پالایشگاه‌های نفت و گاز به دست می‌آید و در کنترل اسیدیته خاک و اصلاح خاک قلیایی و خاکی موثر است. علاوه بر این، گوگرد خاصیت قارچ‌کشی دارد و نقش مهمی در تشکیل ویتامین‌ها و پروتئین‌های ضروری گیاهان دارد.

خاک فسفات

خاک فسفات (Phosphate Soil) ماده‌ای است که به شکل پودری عرضه می‌شود و همراه با ریز جانداران اکسید کننده گوگرد و حل کننده‌های فسفات، می‌تواند فسفر مورد نیاز گیاه را تأمین کند. همچنین این ماده می‌تواند برای تولید کود دی آمونیوم فسفات و مونو آمونیوم فسفات و اسید فسفریک استفاده شود.

سولفات مس

سولفات مس (Copper Sulfate) یا زاج کبود با فرمول شیمیایی CuSO4، کاربردهای زیادی در صنعت، پزشکی و کشاورزی دارد. این ماده در کشاورزی به عنوان ضد قارچ و ضد جلبک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سولفات روی

سولفات روی (Zinc Sulfate) با فرمول شیمیایی ZnSO4، ماده‌ای سفید رنگ است که به شکل پودری و کریستالی عرضه می‌شود. این ماده، روی مورد نیاز گیاهان را تامین می‌کند. روی در فرایند فتوسنتز، تشکیل قند، سنتز پروتئین، رشد و مقاومت گیاه تاثیر زیادی دارد.

سولفات آهن

سولفات آهن (Ferric Sulfate) با نام تجاری زاج سبز شناخته می‌شود و به شکل کریستالی و پودری وجود دارد. آهن موجود در این ماده، تاثیر زیادی بر روی ایجاد و نگهداری کلروفیل و همچنین، تولید کربوهیدرات دارد.

کود مرغی پودری

کود مرغی پودری (Powder Guano) حاوی مواد غذایی مهمی برای گیاهان است و می‌تواند سبب افزایش مواد آلی خاک، اصلاح فعالیت بیولوژیکی خاک، کاهش چسبندگی خاك‌هاي رسي و افزايش چسبندگي خاك‌هاي شني،‌ افزايش رشد ميكروارگانيسم‌هاي مفيد خاك و مزاياي ديگر شود.

کود مرغی گرانوله

كود مرغي به شكل گرانوله، پودري و پلیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کود مرغی گرانوله (Granular Guano) مانند شکل‌های دیگر کود مرغی، حاوی مواد آلی، ازت، فسفر، پتاسیم و عناصر ریزمغذی است.

کود مرغی پلیتی

کود مرغی پلیتی (Pelleted Guano) ‌با استفاده از کود مرغ، گوگرد، زئولیت، بنتونیت و برخی از ریزمغذی‌ها تولید می‌شود و مزایای زیادی برای بهبود کیفیت خاک به همراه دارد.

فروش کود کشاورزی

امروزه کودهای کشاورزی نقش بسیار پررنگی در کیفیت و کمیت محصولات زراعی و باغی دارند و بنابراین، تهیه و خرید کود کشاورزی و استفاده به موقع از آن‌ها، یکی از مهم‌ترین کارها در کشاورزی محسوب می‌شود. کیمیا پارس شایانکار، از جمله مراجع مهم در خرید و فروش کودهای کشاورزی به شمار می‌رود و می‌تواند کود کشاورزی مورد نیاز شما را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت، تامین کند.

قیمت کود کشاورزی

کودهای کشاورزی تنوع بسیار زیادی دارند و در مقادیر مختلف بسته‌بندی می‌شود. شما می‌توانید جهت دریافت قیمت کود کشاورزی (قیمت کود شیمیایی و غیرشیمیایی) با کارشناسان کیمیا پارس شایانکار در ارتباط باشید و یا از طریق سایت این شرکت، از آخرین قیمت‌ کودهای مختلف مطلع شوید. قیمت کود کشاورزی کیمیا پارس شایانکار، پیوسته و همیشه پائین‌ترین قیمت است و شما می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت کود کشاورزی سایر اشخاص حقیقی و حقوق دیگر مقایسه نمائید.

صادرات کود کشاورزی

در ایران، کود کشاورزی از جمله محصولاتی است که پتانسیل بالایی برای صادرات به کشورهای مختلف دارد. تجارت کود بسیار سودآور است؛ زیرا صادرات کود کشاورزی علاوه بر ارزآوری، سبب رونق تولید داخلی نیز می‌شود. کیمیا پارس شایانکار افتخار دارد اعلام نماید که توانایی تأمین به‌‌موقع کود کشاورزی شرکت‌های معتبر کشور و تحویل در محل درخواستی آنان را دارد. این شرکت، کود کشاورزی مورد نیاز شما جهت صادرات (صادرات کود مایع، صادرات کود ارگانیک، کود شیمیایی و غیره) را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت برای شما تامین می‌کند.