کود حیوانی | Manure

کود حیوانی | Manure

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (3 امتیاز دریافت شده. میانگین امتیاز: 5,00 از 5, )
Loading...

نام صنعتی : کود حیوانی | Manure

بسته بندی : فله ای ( کمپرس )

 

کالا موجود نمی‌باشد.

تأمین این کالا بنا به سفارش و درخواست قبلی امکانپذیر است!

موجودی کالا: ناموجود

توضیحات

کود حیوانی | Manure

به طور کلی درصد مواد غذایی کودهای حیوانی به تغذیه دام بستگی دارد. معمولاً به جهت نبودن بستر اصطبل گوسفند، کود آن به سرعت تجزیه و دوام آن در خاک کمتر است. در مرغداری‌ها که بیشتر از خاک اره و در گاوداری‌ها بیشتر از کاه به عنوان مواد بستر استفاده می‌کنند، بنابراین چون سرعت تجزیه کاه بیشتر از خاک اره میباشد و دوام خاک اره در خاک بیش از کاه است. کود گاوی نیز سریع‌تر از کود مرغی تجزیه می‌گردد.

درصد ازت کود گاو بیشتر از کود گوسفند و مرغ است. ولی درصد فسفر و پتاسیم کود مرغ از کود گاو و گوسفند بیشتر است. زیادی املاح در کود مرغ می‌تواند خطراتی را در صورت استفاده از کود جمع آوری شده از مرغداری‌ها به دنبال داشته باشد و این مسئله‌‌ای است که باید به آن بیشتر توجه شود.

در هر حال نباید کود تازه حیوانی را در پای گیاه قرار داد. تجزیه اولیه کود تازه حیوانی که سریع انجام می‌گیرد موجب آزاد شدن آمونیاک و تجمع آن در مجاورت ریشه گشته و موجب خسارت به گیاه می‌گردد.

با توجه به اینکه قسمتی از عناصر غذایی کودهای حیوانی غیر قابل جذب اند و درصد مواد غذایی آنها در مقایسه با کودهای شیمیایی بطور عام بسیار کم است، ضرورت مصرف مقادیر زیادی کود حیوانی را ایجاب می‌کند. با تجزیه و فساد یک تن کود حیوانی 5 کیلوگرم ازت و 5/2 کیلوگرم فسفر و 5 کیلوگرم پتاس و مقداری عناصر دیگر مانند کلسیم و منیزیم و آهن و گوگرد آزاد می‌شود.

منظور از کود حیوانی مجموعه‌ای از مواد بستری، ادرار و مدفوع گاو، گوسفند، مرغ یا هر حیوان دیگری است که از محل نگهداری آنها بدست می‌آید. درصد مواد غذایی کود حیوانی و کیفیت فیزیکی آن به عواملی مثل نوع حیوان، کیفیت مواد بستری، میزان پوسیدگی کود، تغذیه دام، میزان سدیم و مقدار بذر علف‌های هرز، اسپور بیماری‌ها، لارو و تخم حشرات، شن و خاک دارد. درصد ازت کود گاوی بیشتر از کود گوسفندی و مرغی است. ولی درصد فسفر و پتاسیم کود مرغی از کودهای گاوی و گوسفندی بیشتر است.
درصد مواد غذایی کودها به تغذیه دام بستگی دارد. مثلاً چنانچه جیره غذایی دام از نظر یک عنصر ضعیف باشد، کود حاصله نیز به طریق اولی از نظر آن عنصر ضعیف خواهد بود و یا مثلاً هر چه درصد فیبر جیره غذائی بیشتر باشد درصد فیبر مدفوع نیز زیادتر خواهد بود. فراوانی ترکیبات آلی ازت دار ساده در کود حیوانی تازه بسیار مسأله ساز است. تجزیه سریع این مواد سبب آزاد شدن آمونیاک و تجمع آن در مجاورت ریشه‌ها گشته و موجب مسمومیت گیاه می‌گردد. پوسیدگی اولیه کود این مشکل را مرتفع و به همین جهت هیچ گاه نباید کود حیوانی تازه را به محصول کاشته شده داد.

در زراعت‌های کوچک و سنتی کود حیوانی را به صورت کپه‌هایی در مزرعه قرار می‌دهند و سپس آن را با بیل بر سطح خاک پراکنده ساخته و با خاک مخلوط می‌کنند. در زراعت‌های مکانیزه از دستگاه کودپاش حیوانی استفاده می‌نمایند دستگاه کودپاشی حیوانی مانند یک تریلر است که در کف آن یک نوار نقاله قرار دارد. نوار نقاله کود را به سمت عقب و خارج از تریلر هدایت کرده و روی یک مارپیچ گریز از مرکز می‌ریزد. چرخش مارپیچ کود را به اطراف پرتاب می کند. از آنجائی که هزینه خرید، حمل و نقل و پاشیدن کود حیوانی بسیار زیاد است و بخصوص در زراعت‌های وسیع می‌تواند مشکلاتی را در برنامه ریزی و زمان بندی عملیات زراعی پیش آورد، لازم است به باقی ماندن بقایای گیاهی بر خاک و تلاش در حفظ هوموس خاک توجه کافی مبذول گردد.

کود حیوانی بصورت گرانول شده و یا بصورت فله عرضه می‌گردد.