سولفات مس | Copper Sulfate

سولفات مس | Copper Sulfate

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (8 امتیاز دریافت شده. میانگین امتیاز: 5,00 از 5, )
Loading...

فرمول شیمیایی : CuSO4

درجه خلوص : %24 – %20-18

نام های دیگر : گوهر آبی | زاج کبود

بسته بندی : کیسه 25 کیلو گرمی

توضیحات

سولفات مس (زاج کبود) چیست؟

سولفات مس، که با نام‌های کات کبود و زاج کبود نیز شناخته می‌شود، یک ترکیب شیمیایی با فرمول CuSO₄ است. این ماده به صورت پودر بلوری آبی روشن یا کریستال‌های آبی وجود دارد و در آب حل می‌شود.

chalcocyanite (یک نوع سنگ معدن مس) فرم بدون آب مس سولفات است و یک ماده معدنی کمیاب است و به صورت پودر سبز کم رنگ و یا سفید مایل به خاکستری می باشد.

سولفات مس؛ گوهر آبی؛ زاج کبود؛ یک ترکیب شیمیایی است که در گستره وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. فرمول شیمیایی اصلی مس سولفات (CuSO4) است. اما این نمک بسته به درجه آب پوشی به صورت ترکیبات متفاوت یافت می‌شود.
سولفات مس چیست؟ CuSO₄

آنالیز سولفات مس

≥ 98%خلوص
≥ 25%محتوای مس
≤ 0.005%آهن
≤ 0.005%منگنز
≤ 0.005%روی
≤ 0.005%کلر
≥ 32%سولفات
≤ 5%آب

انواع سولفات مس

سولفات مس را می‌توان بر اساس میزان آب موجود در ساختار مولکولی آن به انواع مختلفی تقسیم کرد. سه نوع رایج سولفات مس عبارتند از:

1- سولفات مس بدون آب (CuSO₄)

این نوع سولفات مس، به صورت پودر سفید رنگ است. با اینکه فرم بی‌آب سولفات مس کاربردهایی دارد، اما به دلیل تمایل بالا به جذب رطوبت هوا، به راحتی به سولفات مس پنج آبه تبدیل می‌شود. از این رو، نگهداری این نوع سولفات مس نیازمند دقت و شرایط خاصی است.

2- سولفات مس پنج آبه (کات کبود)

این نوع سولفات مس، همان بلورهای آبی زیبای شناخته شده با نام کات کبود است. سولفات مس پنج آبه (CuSO₄.5H₂O) رایج‌ترین نوع این ماده بوده و بیشترین کاربردها را دارد.

3- سولفات مس سه آبه (CuSO₄·3H₂O):

این فرم از سولفات مس، بلورهایی با رنگ آبی کم‌رنگ‌تر نسبت به سولفات مس پنج آبه دارد. سولفات مس سه آبه در دمای 45 درجه سانتی‌گراد به سولفات مس پنج آبه تبدیل می‌شود. این فرم، کاربردهای کمتری نسبت به سولفات مس پنج آبه دارد و بیشتر در تحقیقات علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

4- سولفات مس پنج آبه (CuSO₄·5H₂O):

این فرم، رایج‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نوع سولفات مس است که با نام‌های کات کبود و زاج آبی نیز شناخته می‌شود. سولفات مس پنج آبه، بلورهایی با رنگ آبی درخشان و زیبا دارد. این فرم، حلالیت بالایی در آب دارد و به راحتی در آن حل می‌شود. سولفات مس پنج آبه کاربردهای بسیار متنوعی در صنایع مختلف، از جمله کشاورزی، تصفیه آب، الکترولیز و آزمایشگاه دارد.

4- سولفات مس هفت آبه (CuSO₄·7H₂O):

این فرم از سولفات مس، بلورهایی با رنگ آبی کم‌رنگ‌تر و شفاف‌تر نسبت به سولفات مس پنج آبه دارد. سولفات مس هفت آبه در دمای 80 درجه سانتی‌گراد به سولفات مس پنج آبه تبدیل می‌شود.
این فرم، کاربردهای کمتری نسبت به سولفات مس پنج آبه دارد و بیشتر در تحقیقات علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

5- سایر انواع سولفات مس

علاوه بر دو نوع ذکر شده، انواع دیگری از سولفات مس با مقادیر مختلف آب تبلور (آب موجود در ساختار مولکولی) نیز وجود دارد. از جمله این موارد می‌توان به سولفات مس مونوهیدرات (CuSO₄.H₂O) و سولفات مس هپتاهیدرات (CuSO₄.7H₂O) اشاره کرد. این انواع سولفات مس، کاربردهای کمتری نسبت به دو نوع اصلی دارند.

عوامل موثر بر پایداری فرم‌های آبپوشیده

 • فشار بخار آب: هرچه فشار بخار آب محیط بیشتر باشد، تمایل فرم‌های آبپوشیده به از دست دادن آب و تبدیل شدن به فرم‌های کم‌آب‌تر بیشتر می‌شود.
 • دمای محیط: با افزایش دما، پایداری فرم‌های آبپوشیده سولفات مس کاهش یافته و تمایل آنها به از دست دادن آب و تبدیل شدن به فرم‌های کم‌آب‌تر بیشتر می‌شود.
 • رطوبت محیط: در محیط‌های مرطوب، تمایل فرم‌های کم‌آب‌تر سولفات مس به جذب آب و تبدیل شدن به فرم‌های آبپوشیده‌تر بیشتر می‌شود.

جدول مشخصات فنی سولفات مس

مشخصاتویژگی
(II) سولفات مسنام شیمیایی
CuSO₄فرمول شیمیایی
گرم بر مول159.61وزن مولکولی
پودر بلوری آبی روشنشکل ظاهری
محلول در آبحلالیت
  3.60 گرم بر سانتی‌متر مکعبچگالی
650 درجه سانتی‌گرادنقطه ذوب
3.0 – 4.0 (محلول 1%)pH

کاربرد سولفات مس در کشاورزی

«توصیه»: استفاده از هر نوع کود را در راستای اصلاح و تقویت خاک زمین زراعی و باغات بر اساس نتیجه آزمون خاک، صرفاً با نظر کارشناسان مجرب و مهندسین سازمان جهاد کشاورزی منطقه خود انجام دهید.

– تغذیه گیاه:

مس جزئی از برخی آنزیم‌های گیاهی است و کمبود آن می‌تواند منجر به اختلال در رشد و رنگ‌پریدگی برگ‌ها شود. کود سولفات مس به عنوان منبع تأمین مس، به تقویت و سلامت گیاهان کمک می‌کند.

– قارچ‌کش و باکتری‌کش:

کود مس سولفات پنج آبه به طور متداول به عنوان ضد قارچ برای کنترل ویروس های باکتریایی و بیماری‌های قارچی محصولات، میوه‌ها و سبزی‌ها مانند زنگ گیاه، لکه برداشتن برگ‌ها، آفت‌ها و زخم پوست سیب استفاده می‌شود.

– جلوگیری از پژمرده شدن گیاهان:

مخلوط مس سولفات و آمونیم کربنات به عنوان ترکیب خرمایی برای استرون سازی خاک و یا در پرورش گل برای جلوگیری از پژمرده شدن گیاهان جوان استفاده می شود.

– معالجه بیماری های قارچی میوه ها:

برای تولید مخلوط بوردو همراه با کود که برای کارکرد برگ ها و معالجه دانه ها و برای معالجه بیماری های قارچی بر روی انگور ها, هندوانه ها و میوه های هسته دار استفاده می شود.

– دفع نرم تنان:

مس سولفات پنج آبه به عنوان ضد نرم تن برای دفع کردن و کشتن حلزون‌ها و نرم تنان استفاده می‌شود.

– از بین بردن جلبک‌ها:

به عنوان ضد جلبک برای جلو گیری از رشد جلبک ها استفاده می شود. جلبک‌ها می‌توانند در استخرهای پرورش ماهی و مزارع آبی، مشکل‌ساز شوند. سولفات مس با کنترل جمعیت جلبک‌ها، به حفظ سلامت آب و ماهی‌ها کمک می‌کند.

کاربردهای سولفات مس

کاربرد سولفات مس در صنعت

– رنگ‌آمیزی:

در گذشته، از سولفات مس برای تولید رنگ‌های آبی و سبز درخشان استفاده می‌شد. هنوز هم از این ماده در رنگ‌آمیزی پارچه‌ها و چرم، چاپ پارچه و حتی ساخت جوهر استفاده می‌شود.

– آبکاری فلزات:

سولفات مس در آبکاری فلزاتی مانند مس، آهن و فولاد به عنوان الکترولیت استفاده می‌شود.

– تولید باتری:

سولفات مس در تولید برخی از انواع باتری‌ها، مانند باتری‌های لیتیومی، کاربرد دارد.

– تصفیه آب و فاضلاب:

لخته‌کننده و رسوب‌دهنده: سولفات مس به عنوان لخته‌کننده و رسوب‌دهنده در تصفیه آب و فاضلاب استفاده می‌شود. این ماده با ذرات معلق در آب و فاضلاب واکنش داده و آنها را به ذرات بزرگتر تبدیل می‌کند تا به راحتی قابل جداسازی باشند.

– الکترولیز و روکش دهی مس:

سولفات مس به عنوان الکترولیت در فرآیند الکترولیز مس استفاده می‌شود. در این فرآیند، از جریان الکتریکی برای روکش دهی سایر فلزات با مس استفاده می‌شود.

– حفاظت چوب:

سولفات مس به عنوان یک ماده ضد قارچ برای محافظت چوب از پوسیدگی استفاده می‌شود.

– رنگرزی الیاف:

از سولفات مس برای رنگرزی الیاف طبیعی مانند ابریشم و پشم استفاده می‌شود.

کاربرد سولفات مس در شیمی صنعتی

 • برای تهیه کاتالیست‌ها برای چندین واکنش در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود.
 • فرم بدون آب آن بسیاری از فرایندها مانند جابجایی در سنتز های آلی را کاتالیز می‌کند.
 • در خالص سازی گازها برای برداشتن هیدروژن کلرید و هیدروژن سولفید استفاده می‌شود.
 • در تهیه رنگرز میانی و کاتالیز سنتز ترکیب دی آزو و رنگ خوردن پتالوسیانین بسیار متداول است.
 • در آبکاری به عنوان الکترولیت استفاده می شود و هم چنین در واکنش های رسوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • به عنوان یک ماده افزایشی در چسب‌ها استفاده می‌شود.
 • به عنوان یک ماده رنگ دهنده برای شیشه، چسب و سرامیک استفاده می‌شود.
 • همچنین در بسیاری از رشته‌های شیمی برای انجام واکنش‌های متنوع استفاده می‌شود.

کاربرد در سلامتی عمومی و پزشکی

کاربرد مس سولفات به عنوان ضد قارچ تنها در کشاورزی نیست، بلکه هم چنین به عنوان یک گند زدا و ضدعفونی کننده بر علیه عفونت های قارچی در انسان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

– درمان کمبود مس در بدن:

سولفات مس در مقادیر بسیار کم، در برخی داروهای ضد قارچ و برای درمان کمبود مس (بیماری ویلسون) استفاده می‌شود.

 

کاربرد سولفات مس در کشاورزی

کاربرد سولفات مس در استخر

سولفات مس، ترکیبی شیمیایی با فرمول CuSO₄، در استخرها به عنوان جلبک‌کش و ضدعفونی‌کننده شناخته می‌شود. این ماده معدنی با رنگ آبی درخشان، در شرایطی خاص می‌تواند به شفافیت آب استخر و از بین بردن جلبک‌ها کمک کند. با این حال، استفاده نادرست از سولفات مس می‌تواند عواقب ناخواسته‌ای به همراه داشته باشد.

1. جلبک‌کشی:

جلبک‌ها، موجودات گیاهی تک‌سلولی هستند که در صورت رشد بی‌رویه در آب استخر، می‌توانند ظاهر آن را کدر و ناخوشایند کنند. سولفات مس با از بین بردن سلول‌های جلبک، به شفافیت آب استخر و از بین رفتن رنگ سبز آن کمک می‌کند.

2. ضدعفونی‌کننده:

سولفات مس خاصیت ضدعفونی‌کننده نیز دارد و می‌تواند تا حدی میکروب‌ها و باکتری‌های موجود در آب استخر را از بین ببرد.

3. کاربردهای دیگر:

علاوه بر جلبک‌کشی و ضدعفونی‌کننده، از سولفات مس در موارد دیگری مانند:

 • کاهش قلیائیت آب: سولفات مس می‌تواند تا حدی قلیائیت آب استخر را کاهش دهد.
 • از بین بردن فلزات سنگین: این ماده می‌تواند تا حدی فلزات سنگین موجود در آب استخر را جذب و از بین ببرد.

کاربرد سولفات مس در آزمایشگاه

سولفات مس به عنوان یک معرف شیمیایی در آزمایشگاه‌های مختلف استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای آن می‌توان به تعیین غلظت مس در محلول‌ها و شناسایی برخی ترکیبات اشاره کرد.

سولفات مس در آزمایش‌های الکتروشیمیایی مانند پیل‌های ولتایی و سلول‌های الکترولیتی استفاده می‌شود.

روش‌های تهیه سولفات مس

این ماده می تواند در آزمایشگاه از واکنش بین ترکیبات متنوع مس با سولفوریک اسید تهیه شود. با این وجود مس از لحاظ تجاری به صورت ورقه های بزرگ و به عنوان یک منبع اقتصادی در دسترس است. با این وجود مس سولفات پنج آبه (CuSO4.5H2O) متداول ترین فرم این نمک است که آبی روشن است و به نام chalcanthite (سنگ خاردار) شناخته می شود.
مس سولفات پنج آبه به سهولت در آب حل می شود و هم چنین در متانول و گلیسرول و تا حدی در اتانول قابل حل است. وقتی که کریستال های آبی مس سولفات در شعله باز گرما داده می شوند بدون آب می شوند وبه رنگ سفید خاکستری در می آیند.

روش‌های مختلفی برای تهیه سولفات مس وجود دارد:

1. واکنش مس با اسید سولفوریک:

در این روش، مس فلزی با اسید سولفوریک غلیظ و داغ واکنش داده و سولفات مس و گاز هیدروژن تولید می‌شود.

(Cu + 2H₂SO₄ → CuSO₄ + H₂)

2. واکنش اکسید مس با اسید سولفوریک:

در این روش، اکسید مس (مانند اکسید مس (II)) با اسید سولفوریک واکنش داده و سولفات مس و آب تولید می‌شود.

(CuO + H₂SO₄ → CuSO₄ + H₂O)

3. واکنش کربنات مس با اسید سولفوریک:

در این روش، کربنات مس (مانند آزوریت یا مالاکیت) با اسید سولفوریک واکنش داده و سولفات مس، دی‌اکسید کربن و آب تولید می‌شود.

CuCO₃ + H₂SO₄ → CuSO₄ + CO₂ + H₂O

4. الکترولیز محلول سولفات سدیم:

در این روش، با عبور جریان الکتریسیته از محلول سولفات سدیم، مس بر روی کاتد رسوب می‌کند و سولفات مس در محلول باقی می‌ماند.

5. استخراج از منابع طبیعی:

سولفات مس به طور طبیعی در برخی معادن به صورت کانی‌هایی مانند کالکانتیت یافت می‌شود. این کانی‌ها می‌توانند استخراج و تصفیه شوند تا سولفات مس خالص به دست آید.

خرید، فروش و قیمت عمده سولفات مس

شرکت کیمیا پارس شایانکار با افتخار، به عنوان یکی از بزرگترین تامین کنندگان کودهای کشاورزی و مواد شیمیایی در ایران، مفتخر است که سولفات مس با کیفیت بالا را در تناژهای مختلف به شما عزیزان ارائه دهد.

برای خرید (سولفات مس Cu با آنالیز   %20) سولفات مس  Cu با آنالیز  %24  که در بسته بندی کیسه 25 kg  تولید داخلی و وارداتی موجود است. همین امروز با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهره‌مند شوید.

ما در شرکت کیمیا پارس شایانکار، با ارائه سولفات مس با کیفیت بالا و قیمت مناسب، به شما در ارتقای کیفیت محصولات و افزایش راندمان تولیدتان کمک می‌کنیم.

آنالیز سولفات مس

PropertySpec.
Cu    %24.8
As    ppm1.38
Mn    ppm17.5
Pb     ppm31.6
Hg     ppm0.21
Fe     ppm33.09
Cd     ppm1.64
Al      ppm3.12