سوپر فسفات ساده | SSP

سوپر فسفات ساده | SSP

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (4 امتیاز دریافت شده. میانگین امتیاز: 5,00 از 5, )
Loading...

نام صنعتی : فسفات ساده | SSP

فرمول شیمیایی : Ca(H20P4)2.H2O

درجه خلوص : فسفر کل %22 و فسفر محلول %16

نام دیگر : Single Super Phosphate

بسته بندی : کیسه 50 کیلوگرمی

توضیحات

فسفات ساده | Single Phosphate | SSP

عنصر تشکیل دهنده تمام بافت‌های گیاهی است که به ویژه در بخشهای جوان، گل‌ها و بذرها به مقدار زیاد وجود دارد. وجود این عنصر برای تقسیم سلولی و نمو بافت‌های مریسمی ضروری است. فسفر عنصر تشکیل دهنده بسیاری از ترکیبات مانند اسیدهای نوکلئیک، فسفرلیپیدها و کوآنزیم هایی مانند آدنوزین تری فسفات می‌باشد. نهال‌های جوان به فسفر زیادی برای تحریک رشد ریشه ها دارند.

حداکثر فسفر قابل جذب گیاه در PH خاک بین 6.5 تا 7.5 اتفاق می افتد فسفر در خاک به صورت H2PO4-1 و HPO4-2 و PO4-3 قابل جذب است که در فرم اول بیشتر و سریع‌تر جذب می‌شود.

کود سوپر فسفات ساده 17% و با اسید محلول 8 – 12% که در آب نسبتاً محلول است و از خاک فسفات تولید شده و به مرور تبدیل و جذب می‌گردد.

کمبود فسفر بر رشد کلی درخت و ریشه‌ها اثر گذار است. در این حالت شاخه‌ها کوتاه و باریک شده، برگ‌های جوان کوچک می‌شوند و زودتر از سایر برگ‌ها می‌ریزند، همچنین گلدهی درختان به طور چشمگیری تحت تأثیر کمبود فسفر کاهش می‌یابد و رسیدن و بلوغ میوه‌ها نیز به تأخیر می افتد. قرمز شدن ساقه و ارغوانی شدن برگها و خشک شدن نوک برگهای پیرتر، از علائم کمبود فسفر می‌باشد زیرا این کمبود بر تشکیل سریعتر رنگدانه‌های آنتی سیانین اثر گذار است.

جذب فسفر عملاً در خاک‌های اسیدی و بازی با محدودیت مواجه است.

کود سوپر فسفات ساده حاوى عنصر فسفر به عنوان ماده مغذى اصلى گیاهان است به علاوه عنصر فسفر داراى عناصر مغذى دیگر نظیر گوگرد، کلسیم، منیزیم، آهن، روى و منگنز است که سبب رشد ریشه و سنتز کلروفیل مى‌گردد.

کود سوپر فسفات ساده را به دو شکل پودرى و گرانوله عرضه مى‌نمائیم که هر دو داراى یک آنالیز بوده و فقط شکل پودرى به دلیل مصرف انرژى کمتر اندکى ارزانتر از فرم گرانوله است. همچنین کود سوپرفسفات ساده با 2 نوع آنالیز و ترکیب عرضه می شود که حاوى حداقل 5/21 و یا 17 درصد فسفر کل (total P2O5) و 5/17 و یا 9 درصد فسفر محلول در آب (W/S P2O5) است. به دلیل استفاده از خاک فسفات بسیار مرغوب آسفوردى کیفیت محصول بالاتر از استاندارد جهانى است. از آنجایی که SSP داراى حداقل 12 درصد عنصر گوگرد و 20 درصد کلسیم (کمتر یا بیشتر) است، مناسب‌ترین و ارزان‌ترین کود براى دانه‌هاى روغنى، نیشکر و سیب زمینى است. در زمین‌هایى با فقر عنصر گوگرد، نیاز محصول به این عنصر را مرتفع مى‌نماید و ثابت شده است که در این حالت بین 15 تا 25 درصد محصول افزایش مى‌یابد.

(توصیه) استفاده از هر نوع کود شیمیایی را در راستای اصلاح و تقویت خاک زمین زارعی و باغات بر اساس نتیجه آزمایش خاک، صرفاً با نظر کارشناسان مجرب و مهندسین سازمان جهاد کشاورزی منطقه انجام داده و به آنان اعتماد نمائید.