پرکلرین | Calcium Hypochlorite

پرکلرین | Calcium Hypochlorite

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (2 امتیاز دریافت شده. میانگین امتیاز: 5,00 از 5, )
Loading...

فرمول شیمیایی : Ca(OCl)2

درجه خلوص : %70-60

نام های دیگر : هیپو کلریت کلسیم

بسته بندی : گالن 45 کیلو گرمی

توضیحات

پرکلرین  | Calcium Hypochlorite

نام صنعتی: پرکلرین | Calcium Hypochlorite

نام و فرمول شیمیایی پر کلرین: هیپو کلریت کلسیم به فرمول Ca(OCl)2

بسته بندی پرکلرین: محصول نهایی بصورت گرانول و در گالن های پلاستیکی 40، 45 و 50 کیلوگرمی

پرکلرین (هیپو کلریت کلسیم) ماده ای سفید رنگ با خاصیت گندزدایی که جهت ضدعفونی آب ـ سبزی ـ میوه ـ ظروف ـ حمام ـ توالت و محلهای آلوده بکار میرود. این ماده معمولاً در بازار با درجه خلوص ۶۰ – ۷۰ درصد عرضه میشود. بسیاری از بیماریهای واگیر روده ای (وبا و…) به علت وجود موجودات بسیار ریزی هستند که با چشم دیده نمی شوند. این موجودات با خوردن آب ـ سبزی و میوه آلوده و یا از طریق انتقال آنها توسط دست یا حشرات به مواد غذایی و ظروف وارد بدن انسان شده و ایجاد بیماری مینماید. یکی از راههای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای واگیر روده ای ضد عفونی کردن آب های آشامیدنی و مصرفی و میوه و سبزیجات با محلول پرکلرین می‌باشد.

گندزدایی آب آشامیدنی:

پرکلرین یاهیپوکلریت کلسیم پودر سفید رنگی است با خاصیت گندزدایی که بوی زننده و تندی دارد و مجاری تنفس را آزار میدهد. این ماده در بازار با درجه خلوص 60 تا 70 درصد عرضه می‌شود. در زمان کلرزنی رعایت این نکات ضروری است: در هنگام استفاده از پودر پرکلرین ماسک یا پارچه‌ای را جلو دهان و بینی ببندید. پس از بازکردن درب بشکه، پودر کلر داخل آن حداکثر تا یک ماه و نیم قابل استفاده است و پس از این مدت، اثرش را از دست میدهد. پرکلرین را باید از دسترس اطفال دور نگه داشت. هرزمان که به آب کلر اضافه میشود باید با وسیله ای آب را بهم زد تا به خوبی مخلوط شود و برای استفاده از آب باید حداقل 30 دقیقه صبر کرد. آبهای بسیار آلوده که محتوی مقادیر زیادی مواد آلی هستند و یا آبهای تیره برای کلرزدن مناسب نیستند، بنابراین آبهای تیره را اول باید صاف کرد و سپس به آن کلر زد. میزان پرکلرین برای ضد عفونی هر متر مکعب آب 3 تا 5 گرم و میزان مطلوب کلر آزاد باقیمانده در حد 2/0 تا 8/0 میلی گرم در لیتر است.

شرایط نگهداری پودر پرکلرین

بخاطر حساسیت نسبت به گرما و رطوبت باید بشکه‌های پرکلرین درجای خشک و خنک نگهداری شود. نگهداری آن در آفتاب و یا انبارهای گرم، خطر انفجار را در پی دارد.

بشکه‌های پرکلرین را نباید در مجاورت مواد بودار و قابل اشتعال مانند بنزین، نفت، گازوئیل و یا سموم کشاورزی بخصوص سم فسفره و مواد ضد عفونی کننده مانند کرئولین قرار داد و به شدت باید از این کار اجتناب نمود. انبار مخصوص نگهداری بشکه‌های پرکلرین باید مجهز به تهویه مناسب باشد. کف انبار مخصوص نگهداری بشکه‌های پرکلرین باید از جنس مقاوم به رطوبت ساخته شده باشد. بشکه های پرکلرین را باید روی صفحات چوبی که به فاصله 10 سانتی متر از کف انبار فاصله دارد قرار داد.

کاربرد :

ضد قارچ، ضد باکتری (ضد بو)، تصفیه آبهای آشامیدنی، معرف سفید کننده (کاغذ، منسوجات)

گند زدایی و ضد عفونی کننده آب استخرها و ….

روش تهیه:

به وسیله واکنش کلر با شیر آهک در مجاورت سدیم هیدروکسید در طی یک فرایند چند مرحله ای، دوغاب پرکلرین تهیه می شود که متعاقباً با فیلتراسیون و خشک نمودن، گرانول‌های پرکلرین بدست می آید.

 

یکی از اهداف ترسیم شده این شرکت توجه و دقت به کیفیت کالا است و کیمیا پارس شایانکار بر آن است که کالا را با قیمت مناسب و به موقع به خریداران عرضه نماید.

جهت درخواست کالا، از طریق لینک ثبت سفارش بالای صفحه اقدام فرمائید.

آنالیز پرکلرین

CompositionUnitGuarantee condition
Av.Chlorine%W/WMin 65
NaCl%W/WMax 20
Solubility%W/WMin 45.5
Insoluble%W/WMax 8.0
H2O%W/W2-8
AsMg/KG av.Cl2Max 10
CdMg/KG av.Cl2Max 10
CrMg/KG av.Cl2Max 15
HgMg/KG av.Cl2Max 7
NiMg/KG av.Cl2Max 10
PbMg/KG av.Cl2Max 15
SbMg/KG av.Cl2Max 15
SeMg/KG av.Cl2Max 20
Fe%W/WMax 0.1
Remain on mesh 40%W/WMin 75
Remain on mesh 10%W/WMin 20

 

پرکلرین چیست؟

پرکلرین ماده ای سفيد رنگ با خاصيت گندزدايي كه جهت ضدعفونی سبزی آب است که جهت ضدعفونی کردن ميوه، ظروف، حمام، توالت و محلهاي آلوده بكار ميرود. اين ماده معمولاً در بازار با درجه خلوص۶۰-۷۰ درصد عرضه می شود.
موجودات بسيار ريز كه با چشم ديده نمی شوند، عامل بسياری از بيماريهای واگيردار روده ای (وبا و…) هستند. اين موجودات با خوردن آب سبزی و ميوه آلوده و يا از طريق انتقال آنها توسط دست يا حشرات به مواد غذايی و ظروف وارد بدن انسان شده و ايجاد بيماری مي نمايد.
يكي از راههاي پيشگيری از ابتلا به بيماريهای واگير روده ای ضد عفونی كردن آب های آشاميدنی و مصرفی و ميوه و سبزيجات با محلول پركلرين می باشد.
طريقه ضد عفونی آب مصرفی خانگی با پرکلرین:
اگر آب آشاميدنی شما از آب لوله كشی شهر تأمين نمی شود بهتر است آب آشاميدنی خود را جهت اطمينان كامل به طريق زير ضد عفونی نمائيد.
توجه كنيد: هر آبی بدون توجه به منبع، زلالی و يا رنگ، بو و مزه آن غير بهداشتی محسوب ميشود مگر اينكه با كلر ضد عفونی شود.
سه قاشق مربا خوری ( 15 گرم) گرد پركلرين را در يك بطری (رنگ بطری تيره باشد) يك ليتري آب اضافه نموده (به اين محلول، محلول مادر ميگويند) و بهم بزنيد. سپس هفت قطره از اين محلول (محلول مادر) را به يک ليتر آب اضافه نموده و بهم بزنيد. پس از نيم ساعت با اطمينان خاطر مصرف نماييد.
چند نكته مهم:
• پودر كلر را ميتوانيد از مراكز بهداشتي كه در تمام كشور فعال هستند واحد بهداشت محيط بصورت رايگان تهيه كنيد.
• اگر پودر كلر مدتي بماند (بيش از يك تا دو هفته) هنگام استفاده آب را تلخ ميكند پس برای هر برنامه بايد كلر تازه تهيه كنيد.
• در هر برنامه همان 15 گرم كه صرف تهيه محلول مادر ميشود براي شما كافيست.
• پودر كلر را در ظرفهاي كوچك شيشه ای يا پلاستيكی جايی دور از نور و خشك نگهداري كنيد در غیر این صورت تبخير می شود.
• پودر كلر را در كنار مواد غذايي يا در ظرفهاي سر باز نگهداري نكنيد و گرنه بوي آن در تمام محوطه پخش ميشود (مثل بويي كه در استخرها مي آيد). بهتر است حتي پودر درون ظروف سربسته را هم در هواي آزاد و در يك جاي سايه دار و دور از سایر وسایل نگهداری کنید.
• محلول مادر را كه درست كرديد (15 گرم در يك ليتر آب) مقداري از آن را در يك ظرف كوچك داراي سر قطره چكان (اين ظرف ها را ميتوانيد از داروخانه ها تهيه كنيد) بريزيد. ظرفتان را در يك فويل آلومينيومی پیچیده و آن را در چند لايه پلاستيك بگذارید. هفت قطره از اين محلول براي يك ليتر آب كافيست (تقريباً 11 قطره براي يك بطري 1 ليتري آب).
• توجه كنيد محلول شما مانند وايتكس داراي خاصيت رنگبری است پس دقت كنيد در هنگام حمل و نقل و يا زمان استفاده روي لباسها يا وسايلتان نريزد.
• پس از اظافه كردن كلر به آب حتما نيم ساعت صبر كنيد سپس از آب استفاده كنيد.
• كلر رنگ، بو يا طعم آب را چندان عوض نميكند.
• از پودر كلر ميتوانيد برای ضد عفونی كردن سبزيجات، ميوه ها و اماكن و ظروف هم استفاده كنيد كه نحوه آنرا ميتوانيد از كارشناسان بهداشت محيط جويا شويد.
• اگر آب تصفيه شده در اختيار نداريد براي حفظ سلامت خود آبهاي چاه، چشمه و بخصوص آبهاي جاري را حتماً با كلر ضد عفوني كنيد.

-پرکلرین یک ماده اکسید کننده و خورنده است.

-در جای خشک و خنک و به دور از تابش مستقیم خورشید، شعله، جرقه، صنایع حرارتی، مواد آتش زا، اکسید کننده، احیا کننده، مواد آلی، سوختهای فسیلی، روغن و گریس نگه داری شود.

-در صورت اشتعال با آب خاموش شود.

-با هیچ ماده شیمیایی مخلوط نشود.

-در تماس با اسید گاز سمی آزاد میکند.

-در صورت تماس با چشم و مخاط بینی و وارد شدن محلول آن به دهان، با آب فراوان شستشو داده شود.

-درصورت بلعیده شدن به پزشک مراجعه شود.

-دور از دسترس اطفال نگه داری شود.