سدیم تری پلی فسفات | STPP

سدیم تری پلی فسفات | STPP

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (3 امتیاز دریافت شده. میانگین امتیاز: 5,00 از 5, )
Loading...

نام صنعتی : سدیم تری پلی فسفات

فرمول شیمیایی : Na۵P۳O۱۰

درجه خلوص : %37 و %57

نام های دیگر : تری پلی فسفات سدیم | STPP

بسته بندی : کیسه 25 کیلوگرمی

توضیحات

سدیم تری پلی فسفات | sodium tripolyphosphate

فرمول شیمیایی سدیم تری پلی فسفات : Na۵P۳O۱۰

درجه خلوص : 37% و 57%

سدیم تری فسفات سبک

سدیم تری فسفات سنگین

سدیم تری فسفات داخلی و چینی

سدیم تری پلی فسفات با گرید کاشی سرامیک و شوینده

سدیم تری پلی فسفات چیست؟

تری پلی فسفات سدیم یک پلیمر معدنی چند وجهی است که کاربرد بسیار وسیعی در صنایع شیمیایی دارد. این پلیمر سنتزی ماده اولیه بسیار مهم برای صنایع پاک کننده به حساب می آید. امروزه تمام پودرهای سنتتیک حاوی ۳۰ تا ۵۰ درصد STPP می باشد که اجزای اصلی و اساسی آنها می باشد.

علاوه بر صنایع شوینده در کاشی سازی، صنعت، آب و تصفیه آب و نساجی و …کاربرد زیادی دارد. سدیم تری پلی فسفات دارای فرمول مولکولی Na۵P۳O۱۰ با ساختمان خطی پلی فسفریک اسید می‌باشد .

STPP با تشکیل کمپلکس محلول یونهای Ca و Mg آب‌های سخت را نرم می‌کند، همچنین رفتار قلیایی سدیم تری پلی فسفات باعث افزایش قدرت پاک کنندگی پودرهای شوینده می‌شود از لحاظ آلوتروپی این ماده به سه صورت یافت می‌شود که عبارتند از: ۱- فاز یک، ترمودینامیکی که در دمای بالا تولید می‌شود ۲- فاز سینتیکی، که در دمای پایین به دست می‌آید و در حرارت‌های بالا ناپایدار است. ۳- بلوری همراه با شش مولکول آب می‌باشد که از افزودن دو فاز ذکر شده به آب بدست می آید. این ترکیب در دمای محیط پایدار است و در ۱۰۰ درجه سانتیگراد به پیروفسفات و فسفات تبدیل می شود.

کاربرد سدیم تری پلی فسفات

سدیم تری پلی فسفات یا STPP در دو نوع غذایی و صنعتی با ویژگی‌های متفاوت تولید و مورد مصرف قرار می‌گیرد. بیشترین صنایع مصرف کننده این ماده شیمیایی ، کارخانه‌های تولیدکننده مواد شوینده ، صنایع تصفیه آب ، صنایع غذایی ، صنایع سرامیک سازی ، معدن ، صنایع تولید کاغذ و صنایع پتروشیمی می‌باشند.

سدیم تری پلی فسفات با ایجاد کمپلکس و جدا کردن یون‌های فلزی چند ظرفیتی و معلق ساختن و تغییر حالت ذرات ، باعث کاهش سختی آب می‌شود.

سدیم تری پلی فسفات در حال حاضر به دو صورت پودر نرم با مش بین ۱۰۰ تا۲۰۰ و گرانول در بازار یافت می‌شود، میزان سمیت STPP بسیار ناچیز بوده و در دمای عادی ۵/۱۴ گرم در لیتر حلالیت دارد. نسبت P2O5 به Na2O در آن ۱٫۶۷ است. STPP به عنوان نرم کننده در بویلرها و کاهش سختی آب و جلوگیری از رسوب سختی آن در دیواره بویلر و عامل توقیف کننده و بازدارنده واکنش‌های شیمیایی در واکنش های آلی و معدنی استفاده می شود. در واکنش های خاص بعنوان یک عامل روان کننده و جهت جلوگیری از لخته شدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مواد غذایی به عنوان پایدار کننده به جای نیتریت‌های سمی استفاده می‌شود.

در نساجی به عنوان یک عامل پایدار کننده و نرم کننده ثانوی کاربرد دارد ولی عمده مصرف آن در تولید شوینده‌های سنتتیک است که بین ۳۰ تا ۵۰ درصد در شوینده ها STPP است. در صنایع کاشی و سرامیک به عنوان روانساز استفاده می‌شود.

(STP, STPP یا TPP) یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی Na۵P۳O۱۰ می باشد. این ماده نمک پلی فسفات پنج آنیون است و در مقیاس زیاد به عنوان یک جزء از محصولات خانگی و صنعتی ، به خصوص مواد شوینده، تولید می‌شود.

این ماده در نرم کردن آب و جداسازی مواد به کار می‌رود و همچنین به عنوان عامل ضد لخته شدن کاربرد دارد.

 

کیمیا پارس شایانکار کالا را بشرط اصالت ماده اولیه و برابر آنالیز و قیمت مناسب عرضه می‌نماید و مشتری مداری از اهداف ترسیم شده این شرکت می‌باشد.

جهت درخواست خرید سدیم تری پلی فسفات ، از طریق لینک ثبت سفارش بالای صفحه اقدام فرمائید.

آنالیز سدیم تری پلی فسفات

CONTENTSpec.
Na5P3O1094%  min
P2O556.5% min
Insoluble Matters in Water0.1% max
Sulfate (as SO4)0.5% max
 Iron (az Fe)0.015 % max
Whiteness90% min
PH Volue9.2-10.0
Density0.4-1.0 g/cm3