پرکلرین | Calcium Hypochlorite

پرکلرین | Calcium Hypochlorite

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (5 امتیاز دریافت شده. میانگین امتیاز: 5,00 از 5, )
Loading...

نام صنعتی: پرکلرین | Calcium Hypochlorite

فرمول شیمیایی پرکلرین: Ca(OCl)2

درجه خلوص: %70-60

نام های دیگر: هیپو کلریت کلسیم

بسته بندی پرکلرین: بشکه 45 کیلو گرمی

توضیحات

پرکلرین چیست؟

پرکلرین، با نام علمی هیپوکلریت کلسیم، ترکیبی شیمیایی با فرمول Ca(ClO)2 است که به عنوان یک گندزدا و ضدعفونی کننده قوی شناخته می‌شود. این ماده به صورت پودر سفید رنگ و با بوی تند کلر عرضه می‌شود و در صنایع مختلفی از جمله تصفیه آب، استخرها، صنایع غذایی و بهداشتی کاربرد دارد.

پرکلرین (هیپوکلریت کلسیم) ماده ایست سفید رنگ با خاصیت گندزدایی که جهت ضدعفونی آب، سبزی، میوه، ظروف، حمام، توالت و محل‌های آلوده بکار می‌رود. این ماده معمولاً در بازار با درجه خلوص ۶۰ – ۷۰ درصد عرضه می‌شود.

علت بسیاری از بیماریهای واگیردار روده‌ای (وبا و…) موجودات بسیار ریزی هستند که با چشم دیده نمی‌شوند. این موجودات از طریق خوردن آب، سبزی و میوه آلوده و یا توسط  ظروف وارد بدن انسان شده و ایجاد بیماری می‌نماید. یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های واگیر روده‌ای ضد عفونی کردن آب‌های آشامیدنی و مصرفی و میوه و سبزیجات با محلول پرکلرین می‌باشد.

پرکلرین چیست؟

خواص پرکلرین

1- حلالیت: پرکلرین به راحتی در آب حل می‌شود و محلولی قلیایی ایجاد می‌کند.
2- اثر ضدعفونی کننده: پرکلرین با آزاد کردن کلر فعال، میکروارگانیسم‌های مضر مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها را از بین می‌برد.
3- پایداری: پرکلرین در مقایسه با سایر گندزداها مانند هیپوکلریت سدیم، پایداری بیشتری دارد و در pH های مختلف کارایی خود را حفظ می‌کند.

تاریخچه

اولین بار در سال 1774 توسط شیمیدان فرانسوی آنتوان لوران لاووازیه سنتز شد. در ابتدا برای سفید کردن پارچه استفاده می‌شد. در قرن نوزدهم، از پرکلرین برای ضدعفونی کردن آب آشامیدنی و استخرها استفاده شد. همچنین در جنگ جهانی اول به عنوان عامل ضدعفونی کننده و سلاح شیمیایی استفاده می شد. در اواسط قرن بیستم، روش های تولید پرکلرین به طور قابل توجهی بهبود یافت و تولید انبوه آن آغاز شد. این امر منجر به کاهش قیمت و افزایش کاربرد آن در صنایع مختلف شد.

جدول مشخصات فنی پرکلرین

توضیحاتمشخصه
هیپوکلریت کلسیمنام شیمیایی
Ca(OCl)2فرمول شیمیایی
پودر سفید رنگحالت ظاهری
تند و زننده کلربوی
143.01 گرم بر مولوزن مولکولی
2.35 گرم بر سانتی متر مکعبچگالی
محلول در آبحلالیت
11.5 – 12.5pH
170 درجه سانتی گرادنقطه ذوب
360 درجه سانتی گرادنقطه جوش
پایدار در شرایط خشک و خنکپایداری
سمی برای انسان و محیط زیستسمیت

انواع پرکلرین

دو نوع اصلی پرکلرین وجود دارد:

1- پرکلرین صنعتی:

این نوع پرکلرین خلوص کمتری دارد (معمولاً بین 65 تا 70 درصد) و به طور عمده در کاربردهای صنعتی مانند تصفیه آب و فاضلاب استفاده می شود.

2- پرکلرین غذایی:

این نوع پرکلرین خلوص بالاتری دارد (معمولاً 70 تا 75 درصد) و در کاربردهای غذایی مانند ضدعفونی کردن میوه ها و سبزیجات و تولید پنیر استفاده می شود.

هیپوکلریت کلسیم صنعتی

در فرآیند صنعتی، هیپوکلریت کلسیم از طریق واکنش کلسیم هیدروکسید (آهک هیدراته) با گاز کلر تولید می‌شود. این واکنش را می‌توان به صورت مرحله‌ای انجام داد تا به ترکیبات مختلف با غلظت‌های متفاوتی از هیپوکلریت کلسیم، به همراه آهک تبدیل نشده، آب و کلرید کلسیم دست یافت. پرکلرین صنعتی معمولاً با خلوص 65 تا 70 درصد سنتز می‌شود.

معادله واکنش کامل به شرح زیر است:

2 Ca(OH)2 + 2 Cl2 → Ca(ClO)2 + CaCl2 + 2 H2O

تفاوت پرکلرین صنعتی با پرکلرین معمولی

– غلظت: پرکلرین صنعتی غلظت بالاتری از پرکلرین معمولی دارد. این به این معنی است که برای ضدعفونی کردن سطوح و آب به مقدار کمتری از پرکلرین صنعتی نیاز است.
– کاربرد: پرکلرین صنعتی برای ضدعفونی کردن سطوح و آب در مقیاس بزرگ مانند تصفیه خانه های آب، استخرهای عمومی و کارخانجات صنعتی استفاده می شود. پرکلرین معمولی برای ضدعفونی – – – کردن سطوح و آب در مقیاس کوچکتر مانند خانه ها و استخرهای خصوصی استفاده می شود.
– خطرات: پرکلرین صنعتی سمی تر از پرکلرین معمولی است و باید با احتیاط بیشتری از آن استفاده کرد.

روش تهیه پرکلرین

روش تهیه پرکلرین

از واکنش کلر با شیر آهک در مجاورت سدیم هیدروکسید طی یک فرایند چند مرحله‌ای، دوغاب پرکـلرین تهیه می‌شود که متعاقباً با فیلتراسیون و خشک نمودن، گرانول‌های پرکـلرین به دست می‌آید.

پرکلرین را می توان به دو روش تهیه کرد:

1. روش صنعتی

پرکلرین به طور عمده در مقیاس صنعتی از طریق فرآیندی به نام الکترولیز کلرید سدیم (NaCl) تولید می شود. در این فرآیند، محلول NaCl از بین دو الکترود عبور داده می شود. در کاتد، یون های سدیم (Na+) به سدیم فلزی (Na) تبدیل می شوند و در آند، یون های کلرید (Cl-) به گاز کلر (Cl2) تبدیل می شوند. گاز کلر سپس با هیدروکسید کلسیم (Ca(OH)2) واکنش داده و پرکلرین (Ca(ClO)2) تولید می کند.

 • معادلات شیمیایی:

در کاتد: 2Na+ + 2e- → Na2
در آند: 2Cl- → Cl2 + 2e-

واکنش کلر با هیدروکسید کلسیم: Cl2 + Ca(OH)2 → Ca(ClO)2 + H2O

2. روش آزمایشگاهی

در مقیاس آزمایشگاهی، می توان پرکلرین را از طریق واکنش هیپوکلریت سدیم (NaClO) با کلرید کلسیم (CaCl2) تهیه کرد.

 • معادله شیمیایی:

NaClO + CaCl2 → Ca(ClO)2 + NaCl

مراحل تهیه پرکلرین در آزمایشگاه:

تهیه محلول های هیپوکلریت سدیم و کلرید کلسیم:

هیپوکلریت سدیم را می توان با حل کردن قرص های سفید کننده در آب مقطر تهیه کرد. کلرید کلسیم را می توان با حل کردن کلرید کلسیم بدون آب (CaCl2) در آب مقطر تهیه کرد.

– مخلوط کردن محلول ها:

محلول های هیپوکلریت سدیم و کلرید کلسیم را به نسبت مولی 1:1 مخلوط کنید.

– رسوب دادن پرکلرین:

مخلوط را به آرامی هم بزنید و بگذارید تا به مدت 30 دقیقه در دمای اتاق بماند. رسوب پرکلرین در ته ظرف تشکیل می شود.

– جداسازی پرکلرین:

رسوب را با استفاده از صافی کاغذی فیلتر کنید. رسوب را با آب مقطر بشویید تا نمک های اضافی از بین بروند. رسوب را در دمای اتاق خشک کنید.

کاربردهای پرکـلرین

این ماده به صورت پودر سفید رنگ و با بوی تند کلر عرضه می‌شود و در صنایع مختلفی از جمله تصفیه آب، استخرها، صنایع غذایی و بهداشتی کاربرد دارد.

 1. ضد قارچ، ضد باکتری (ضد بو)
 2. برای تصفیه آب‌های آشامیدنی، معرف سفید کننده (کاغذ، منسوجات)
 3. گند زدا و ضد عفونی کننده آب استخرها و ….

در اینجا به برخی از کاربردهای مهم پرکلرین اشاره می‌کنیم:

1- گندزدایی آب آشامیدنی با پرکلرین

پرکلرین یکی از رایج‌ترین گندزداها برای تصفیه آب آشامیدنی و فاضلاب است. این ماده به طور موثری میکروارگانیسم‌های مضر مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها را از بین می‌برد و از بروز بیماری‌های ناشی از آب آلوده جلوگیری می‌کند.

هیپوکلریت کلسیم پودر سفید رنگی است با خاصیت گندزدایی که بوی زننده و تندی دارد و مجاری تنفس را آزار می‌دهد. این ماده در بازار با درجه خلوص 60 تا 70 درصد عرضه می‌شود.

در زمان کلرزنی رعایت نکات زیر ضروری است:

هنگام استفاده از پودر پرکلرین ماسک یا پارچه‌ای را جلو دهان و بینی ببندید. پس از باز کردن درب بشکه، پودر کلر داخل آن حداکثر تا یک ماه و نیم قابل استفاده است و پس از این مدت، اثرش را از دست می‌دهد. پرکـلرین را باید از دسترس اطفال دور نگه داشت. هر زمان که به آب کلر اضافه می‌شود باید با وسیله‌ای آب را بهم زد تا به خوبی مخلوط شود و برای استفاده باید حداقل 30 دقیقه صبر کرد.

آب‌های بسیار آلوده که حاوی مقادیر زیادی مواد آلی هستند و یا آبهای تیره برای کلر زدن مناسب نیستند. بنابراین آبهای تیره را اول باید صاف کرد و سپس به آن کلر زد. میزان پرکلرین برای ضدعفونی هر متر مکعب آب 3 تا 5 گرم و میزان مطلوب کلر آزاد باقیمانده درحد 2/0 تا 8/0 میلی گرم در لیتر است.

گندزدایی آب آشامیدنی با پرکلرین

2- ضدعفونی کردن آب استخرها

پرکلرین برای گندزدایی و ضدعفونی کردن آب استخرها استفاده می‌شود. این ماده به طور موثری جلبک‌ها، باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های مضر را از بین می‌برد و از رشد آنها جلوگیری می‌کند.

3- صنایع غذایی

پرکلرین در صنایع غذایی برای ضدعفونی کردن سطوح، تجهیزات و مواد غذایی استفاده می‌شود. این ماده به طور موثری باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌های مضر را از بین می‌برد و از فساد مواد غذایی جلوگیری می‌کند.

4- صنایع بهداشتی

پرکلرین در صنایع بهداشتی برای ضدعفونی کردن سطوح، تجهیزات و ابزار پزشکی استفاده می‌شود. این ماده به طور موثری باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌های مضر را از بین می‌برد و از بروز عفونت‌های بیمارستانی جلوگیری می‌کند.

5- سایر کاربردها

علاوه بر موارد ذکر شده، پرکلرین در صنایع مختلف دیگری نیز کاربرد دارد، از جمله:

 • تصفیه فاضلاب: پرکلرین برای ضدعفونی کردن فاضلاب و از بین بردن میکروارگانیسم‌های مضر قبل از تخلیه آن به محیط زیست استفاده می‌شود.
 • صنایع نساجی: پرکلرین برای سفید کردن پارچه و از بین بردن لکه‌ها استفاده می‌شود.
 • صنایع شیمیایی: پرکلرین در تولید مواد شیمیایی مختلف مانند PVC و پلی اتیلن استفاده می‌شود.

نحوه استفاده از پودر پرکلرین

 1. قبل از استفاده از پودر پرکلرین، حتما دستورالعمل های ایمنی را به دقت مطالعه کنید.
 2. از دستکش، عینک و ماسک مناسب استفاده کنید.
 3. از تماس این ماده با پوست، چشم و لباس خودداری کنید.
 4. در صورت تماس با پوست یا چشم، فوراً با آب فراوان شستشو دهید.
 5. پرکلرین را در محیطی خنک، خشک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.
 6. این ماده را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

شرایط نگهداری پودر پرکلرین

– بخاطر حساسیت نسبت به گرما و رطوبت باید بشکه های پرکلرین درجای خشک و خنک نگهداری شود. نگهداری آن در آفتاب و یا انبارهای گرم، خطر انفجار را در پی دارد.

– بشکه های پرکلرین را نباید در مجاورت مواد بودار و قابل اشتعال مانند بنزین، نفت، گازوئیل یا سموم کشاورزی بخصوص سم فسفره، مواد ضد عفونی کننده مانند کرئولین قرار داد.

– انبار مخصوص نگهداری بشکه‌های پرکلرین باید مجهز به تهویه مناسب باشد.

– کف انبار مخصوص نگهداری بشکه‌های پرکلرین باید از جنس مقاوم به رطوبت ساخته شده باشد. بشکه‌های پرکلرین را باید روی صفحات چوبی که به فاصله 10 سانتی متر از کف انبار فاصله دارد قرار داد.

خرید و فروش پرکلرین

شرکت کیمیا پارس شایانکار مفتخر است که با ارائه خدمات آنلاین و شبانه روزی، امکان خرید مواد شیمیایی و پرکلرین را برای صنایع مختلف با بهترین قیمت، بالاترین کیفیت و سریع ترین زمان ارسال به سراسر کشور فراهم نماید.

مزایای خرید پرکلرین از کیمیا پارس شایانکار

 • قیمت مناسب: ما با حذف واسطه ها و ارائه مستقیم پرکلرین از کارخانه، قیمتی رقابتی و به صرفه را به شما ارائه می دهیم.
 • کیفیت بالا: پرکلرین عرضه شده توسط کیمیا پارس شایانکار از بهترین مواد اولیه و با بالاترین استانداردهای کیفی تولید شده و به طور کامل تست و آنالیز شده است.
 • ارسال سریع: ما با استفاده از سیستم حمل و نقل مطمئن، پرکلرین را در کوتاه ترین زمان ممکن به دست شما در سراسر ایران می رسانیم.
 • خدمات مشتریان: کارشناسان مجرب ما در همه روزه و به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما و ارائه مشاوره هستند.

بسته بندی پرکلرین

پرکلرین در بسته بندی های گرانول و در بشکه های پلاستیکی 40، 45 و 50 کیلوگرمی عرضه می گردد. کیمیا پارس شایانکار آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های خریداران به‌ صورت آنلاین و شبانه‌روزی از طریق وب‌سایت خود، پرکلرین مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند و در سریع‌ترین زمان ممکن به‌ وسیله سیستم حمل‌ و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید. جهت درخواست خرید پرکلرین، از طریق لینک ثبت سفارش بالای صفحه اقدام فرمائید.

-اکسید کننده و خورنده

-در جای خشک و خنک و دور از تابش مستقیم خورشید،شعله،جرقه،صنایع حرارتی،مواد آتش زا،اکسید کننده،احیا کننده،مواد آلی،سوختهای فسیلی،روغن و گریس نگهداری شود.

-در صورت اشتعال با آب خاموش شود.

-با هیچ ماده شیمیایی مخلوط نشود.

-در تماس با اسید گاز سمی آزاد می‌کند.

-در صورت تماس با چشم و مخاط بینی و وارد شدن محلول آن به دهان، با آب فراوان شستشو داده شود.

-در صورت بلعیده شدن به پزشک مراجعه شود.

-دور از دسترس اطفال نگه داری شود.

آنالیز پرکلرین

CONTENTSpec.
 av.Chlorine65%-70% %w/w
NaCl20.0% MAX %w/w
 Solubility (As.av.chlorine)Min45.5 %w/w
 Insoluble in waterMax 8 %w/w
H2O2-8 %w/w
 AsMax10 mg/kg
CdMax10 mg/kg
CrMax15 mg/kg
HgMax7 mg/kg
 NiMax10 mg/kg
PbMax15 mg/kg
SbMax15 mg/kg
SeMax20 mg/kg
FeMax0.5%w/w
Remain on mesh 425 micronMin75%w/w
Remain on mesh 2mmMax20%w/w