انواع کاربرد سود پرک

انواع کاربرد سود پرک

کاربرد سود پرک | سود کاستیک | سود مایع | سدیم هیدروکسید | NaOH

کاربرد سود پرک

سود پرک با فرمول شیمیایی NaOH و با درجه خلوص %۱ ± ۹۸ و با مشخصات فیزیکی و دانه بندی به شکل پرک و سفیدرنگ می‌باشد. سودپرک یکی از مواد شیمیایی پرمصرف به عنوان چربی گیر صنعتی مورد نیاز صنایع مختلف است، این صنایع پیوسته به دنبال تهیه سود پرک با کیفیت بالا هستند. مصارف سود پرک و کاربرد سود پرک در صنایع مختلف عبارتند از:

  •  کاغذ و خمیرکاغذ: بیشترین استفاده و کاربرد سود پرک در سراسر جهان در صنایع کاغذسازی می‌باشد. استفاده از سود سوزآور در فرآیندهای خمیر سازی و سفید کردن، جوهر بری از کاغذهای بازیافتی و همچنین بخش تصفیه آب صورت می‌پذیرد.
  •  پارچه: کاربرد سود پرک در صنعت پارچه از سود سوزآور به‌منظور فرآوری کتان و رنگرزی الیاف مصنوعی مانند نایلون و پلی‌استر استفاده می باشد.
  •  صابون و شوینده: یکی دیگر از مصارف مهم سود پرک در صنعت مواد شوینده است که از سدیم هیدروکسید برای صابون‌سازی، فرایندی که چربی، پی و روغن‌های گیاهی به صابون تبدیل می‌شود، استفاده می‌شود. همچنین این ماده برای تولید سورفکتانت های آنیونی که یک ماده ضروری و مهم در اغلب محصولات پاک‌کننده و شوینده می‌باشد، استفاده می‌گردد.
  •  تولید سفیدکننده: دیگر کاربرد سود پرک استفاده جهت تولید سفیدکننده‌ها است. سفیدکننده‌ها کاربردهای صنعتی و خانگی فراوانی مانند چربی بری و کنترل قارچ و کپک دارند.
  •  محصولات نفتی: از جمله موارد استفاده از سود کاستیک به‌منظور اکتشاف، تولید و فرآوری نفت و گاز طبیعی می باشد.
  •  تولید آلومینیوم: یکی از کاربردهای مهم هیدروکسید سدیم یا سود کاستیک در صنعت آلومینیوم‌سازی برای حل کردن سنگ معدن بوکسیت که ماده خام و اولیه تولید آلومینیوم است.
  • فرآیندهای شیمیایی: سدیم هیدروکساید به شکل سود پرک یا سود مایع به‌عنوان یک ماده خام اولیه در تولید طیف وسیعی از محصولات پایین‌دستی ازجمله: حلال‌ها، مواد پلاستیکی، پارچه، چسب، مواد پوشش‌دهنده، علف‌کش‌ها، رنگ و جوهر، مواد دارویی و بسیاری از مواد دیگر استفاده می‌شود.

مصارف و کاربردهای دیگر سود پرک را در بخش زیر مشاهده فرمائید:
تولید و تهیه مواد شیمیایی و سایر مصارف و کاربرد سود پرک جامد یا سود کاستیک مایع، ازجمله تولید سولفید سدیم، صنعت نفت، صنعت شوینده‌ها، حذف اکسیدهای گوگرد از گازهای سوختی، صنایع بهداشتی، صنعت سرامیک‌سازی، صنعت کاغذ سازی ، صنعت الکل سازی، چرم، خودروسازی، کارخانه‌های پنبه و تنظیم pH آهک که به‌عنوان ماده پر کننده، شیرین سازی زیتون، کنترل پسآب و فاضلاب، چربی زدایی، رنگ رزی، تصفیه آب، خنثی سازی اسید در باطری سازی، به‌عنوان عامل سفیدکننده و پرز گیر در منسوجات، شستشوی تانکرهای حمل و نقل مواد نفتی، شیشه آلات، ترکیبات دارویی در داروسازی، بازیافت پلاستیک، سنتز الیاف مصنوعی ابریشم در صنعت نساجی، آبکاری فلزات، شستشوی مخازن و لوله‌ها، دستگاه‌های صنعتی و حفاری، تولید نشاسته، شکلات سازی، فراوری زیتون و …
کیمیا پارس شایانکار یکی از تولیدکنندگان بنام سود پرک و یکی از تاًمین کنندگان سود مایع در کشور است و آمادگی خود را در راستای تاًمین نیاز واحدهای صنعتی کشور اعلام می دارد.

به اشتراک گذاشتن این مطلب