کاربرد دارویی مواد شیمیایی

کاربرد دارویی مواد شیمیایی

کاربرد دارویی مواد شیمیایی

آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید) :

این ماده به منظور تمیز کردن زخمها، ضدعفونی سطوح، جدا کردن پانسمان از زخم، دهان شویه و خوشبو کننده ی دهان، جهت خارج کردن ترشحات داخل گوش و شستشوی گوش خارجی کاربرد دارد.

آلومینیم استات :

به منظور درمان امراض قارچی پوست (کچلی و کاندیدیاز) و همچنین گزش حشرات و نباتات به استفاده میشود.

بنزوییک اسید (جوهر حسن لبه) :

به عنوان نگهدارنده در مواد غذایی و نوشیدنی ها و نیز جلوگیری از رشد میکروب ها و رفع امراض قارچی پوست (کچلی و کاندیدیاز) .

تارتاریک اسید :

 به منظور جوشان کردن قرص ها و گرانول ها به کار می رود.

روی اکسید (توتیا

به منظور درمان تب خال دهانی، در کرم های ضد آفتاب، به منظور درمان هموروئید داخلی و خارجی، ضدعفونی، سوختگی، ضد خارش بوده و به منظور رفع گزش حشرات و نباتات و نیز ضد نور و کک و مک و زیادی رنگدانه به کار می رود.

سدیم هیدروژن کربنات (جوش شیرین) به منظور درمان اسهال، ضد سنگ های اوراتی و سیستئینی، به منظور درمان زخم معده و دوازدهه، به منظور کاهش اسید معده و ضد استفراغ بوده و به منظور احیای قلبی – ریوی، شوک و پیشگیری، درمان ترمبوزعروقی، عمقی و آمبولی به کار می رود. همچنین در کم خونی همولیتیک، درمان نقرس و زیادی اوریک اسید خون، رفع مسمومیت با بار بیتوریک ها و سالیسیلات ها، رفع مسمومیت با الکل چوب (متانول) و اسیدهای ضعیف به کاربرد دارد.

پتاسیم پرمنگنات :

به منظور درمان اگزما، امراض قارچی و میکروبی پوست (کچلی و کاندیدیاز) ، شستشوی زخم ها و ضدعفونی سطوح، غرغره عفونت های قارچی و میکروبی پوست، شستشوی مثانه و سوند مثانه، دهان شویه و خوشبو کننده دهان ( محلول 1 در4000) جهت رفع مسمومیت با آلکالوئید ها و همچنین تحریک استفراغ (در سموم خورده شده) و ضد خونریزی سطحی به کار می رود.

باریم سولفات :

در تشخیص پزشکی به کمک اشعه ایکس، جهت رادیو گرافی معده و روده های باریک و کلون به کار می رود.

سدیم تیوسولفات :

به منظور رفع امراض قارچی پوست، رفع مسمومیت با سیانیدها (بعد از تزریق وریدی سدیم نیتریت) و رفع مسمومیت با آرسنیک به کار می رود.

دی نیتروکلروبنزن :

به منظور درمان طاسی منطقه ای) محرک رشد مو است (و نیز جهت رفع زگیل، پینه و میخچه کاربرد دارد.

روی سولفات :

به منظور درمان شوره ی سر و کک و مک و حفظ رنگ موهای بور و خرمایی، جهت درمان زوال عقل سالمندان و نیز درمان آکنه و لگاریس التیام زخم به کار می رود.

فرمالدئید :

 به منظور رفع زگیل، پینه و میخچه، کشتن اسکولکس ها در کیست هیداتیک، جهت ضدعفونی لوازم و اطاق عمل، رفع تعریق زیاد و زگیل کف پا و نگهداری بافت بیوپسی استفاده می شود.

فنل :

این ماده بی حس کننده، ضد عفونی کننده و عصب کش دندان بوده و جهت دندان شویه و خوش بو کردن دهان به کار می رود.

نقره نیترات : 

جهت درمان زگیل، پینه و میخچه، ضدعفونی سوختگی، جلوگیری از خون ریزی بینی و نیز ضد خونریزی سطحی است.

آلومینیم هیدروکسید : 

جهت درمان اسهال مرمن، رفع زیادی اسید معده، ضد سنگهای فسفاته ادراری، درمان زخم معده و دوازدهه، ضد استفراغ و … به کار می رود.

 

توجه داشته باشید که برخی از این مواد (مخصوصا در غلظت بالا)میتواند کشنده باشد. و برای مصارف درمانی هرکدام از این مواد غلظت، مقدار مصرف و نوع مصرف خاص خود را دارد.

 

مواد شیمیایی

 

فروش محصولات مرتبط

به اشتراک گذاشتن این مطلب