مزایای استفاده از اسید هیومیک

مزایای استفاده از اسید هیومیک

اشتراک گذاری پست

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (2 امتیاز دریافت شده. میانگین امتیاز: 3,00 از 5, )
Loading...

اسید هیومیک یک ترکیب عضوی است که از تجزیه و تحلیل مواد آلی، مانند زبره گیاهان، به‌دست می‌آید. این اسید برخی از مزایا و تأثیرات مثبت زیر را در کشاورزی و تربیت گیاهان دارد:

مزایای استفاده از اسید هیومیک در کشاورزی

مزایای استفاده از اسید هیومیک در کشاورزی به شرح زیر می باشد:

افزایش جذب عناصر غذایی:

اسید هیومیک می‌تواند فعالیت ریشه گیاهان را افزایش داده و جذب عناصر غذایی را بهبود بخشد. این افزایش جذب مواد معدنی مهم مانند آهن، روی، مس و منگنز را تسریع می‌کند.

تنظیم pH خاک:

اسید هیومیک می‌تواند به عنوان ماده تنظیم‌کننده pH خاک عمل کرده و باعث تعادل این مهمانه در محیط رشد گیاهان شود. این امر می‌تواند برای گیاهانی که در محیط‌های خاکی با pH نامناسب رشد می‌کنند، مفید باشد.

افزایش تولید کلروفیل:

 اسید هیومیک باعث افزایش تولید کلروفیل در گیاه می‌شود. کلروفیل نقش مهمی در فرآیند فتوسنتز دارد و افزایش تولید آن می‌تواند عملکرد گیاهان را بهبود بخشد.

مقاومت به استرس‌های زیستی:

 استفاده از اسید هیومیک ممکن است به گیاهان در مواجهه با شرایط استرسی مثل خشکی، حرارت زیاد، یا حملات قارچی کمک کند. این ماده می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی گیاهان کمک کرده و مقاومت آنها را به برخی از عوامل زیستی افزایش دهد.

افزایش تراکم ریشه:

افزودن اسید هیومیک به خاک ممکن است باعث افزایش تراکم ریشه گیاهان شود که می‌تواند به بهبود جذب آب و عناصر غذایی کمک کرده و پایداری گیاه را افزایش دهد.

افزایش محتوای عضوی خاک:

 استفاده از اسید هیومیک می‌تواند باعث افزایش محتوای مواد عضوی در خاک شود که به نوعی از بازیابی و بهبود ساختار خاک و رشد گیاهان کمک می‌کند.

هرچند که این موارد مزایا را نشان می‌دهد، اما مهم است توجه داشته باشید که استفاده از هر محصول شیمیایی یا عضوی باید با دقت و بر اساس نیازهای گیاهان و خاک انجام شود.

کاربردهای اسید هیومیک

هیومیک اسید یکی از اجزای اصلی مواد هیومیک است و دارای رنگ قهوه‌ای تیره می‌باشد. این ترکیب دارای گوگرد، ازت، فسفر با درصدهای مختلف و برخی از فلزات مانند کلسیم، منیزیم، مس و روی می‌باشد.

کود اسید هیومیک؛ مخلوطی از چند ترکیب است که به طور کلی خواص شیمیایی شبیه به هم دارند و اثرات مختلفی را بر خاک و رشد گیاهان دارد. این اسید نقش مهمی در افزایش و بهبود توانایی گیاهان دارد.کود هیومیک اسید موجب افزایش توانایی جذب مواد مغذی از خاک توسط گیاهان می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله اسید هیومیک و کاربرد های آن در کشاورزی  مراجعه نمایید.

کاربردهای اسید هیومیک در کشاورزی
مزایای استفاده از اسید هیومیک

استفاده از هیومیک اسید مزیت‌های فراوانی دارد، که در ادامه به اختصار به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • افزودن مواد آلی به خاک‌هایی با کمبود مواد آلی
 • افزایش قدرت ریشه‌ دهی گیاهان و درختان
 • کمک به بهبود جذب مواد مغذی توسط گیاهان
 • افزایش تولید کلروفیل و سبزدانه در برگ درختان
 • بهبود جوانه زنی بذر
 • تحریک فعالیت مفید میکروبی درون خاک
 • بهبود و افزایش نگهداری حاصلخیزی خاک باغات و مزارع
 • حفظ و افزایش سلامت گیاه و افزایش بازدهی تولید محصول
 • استفاده از اسید هیومیک در آبیاری، در کنترل برخی از بیماری های ریشه نقش مؤثری دارد.
 • ارگانیک بودن و در نتیجه سالم و بی خطر بودن برای محیط زیست، حیوانات، گیاهان و انسان
 • محرک آنزیم های گیاهی
 • افزایش فعالیت های آنتی اکسیدانی
 • منبع خوب از فسفات و کربن است و باعث تحریک جمعیت میکرو فلور می‌شود. این موضوع موجب داشتن خاکی سالم تر با فلور متعادل در گیاهان سالم می‌شود.
 • به تقلیل و کاهش سمیت موادی همچون فلزات سنگین، هیدروکربن‌ها و آفت کش‌ها کمک نموده و سدیم سمی را کاهش می‌شود.
 • از طریق افزایش انسجام ذرات ریز خاک، باعث کاهش فرسایش خاک می‌شود.
هیومیک اسید
مزایای استفاده از اسید هیومیک

یکی از وظایف هیومیک اسید کمک به کاهش pH خاک‌های قلیایی و آهکی است. البته برای اصلاح خاک‌های قلیایی و آهکی و به منظور کاهش اسیدیته خاک زمین‌های کشاورزی از مواد دیگری همچون اسید سولفوریک و یا کود سولفات آمونیوم نیز می‌توان استفاده نمود.

همچنین اسید هیومیک مقاومت نسبت به شوری آب و خاک، کم آبی و سرما را هم در گیاهان افزایش می‌دهد. کود هیومیک اسید از یک سو  موجب انحلال و جذب عناصر نامحلول در خاک شده و از طرف دیگر سبب حفظ و نگهداری این عناصر در خود و انتقال آن در زمان مناسب به ریشه گیاه می‌شود.