رنگ نوشابه در میزان ضرر و زیان آن

رنگ نوشابه در میزان ضرر و زیان آن

رنگ نوشابه در میزان ضرر و زیان آن

آیا رنگ نوشابه (سیاه ، زرد، لیموناد، …) در میزان ضرر و زیان آن تاثیر دارد مثلا اینکه گفته می شود نوشابه زرد قند بیشتری دارد یا نوشابه سیاه سبب پوکی استخوان می شود صحیح است؟

یک سری از مضرات نوشابه های گازدار در همه آن ها مشترک است. مثلا گاز موجود در نوشابه ها اسید کربنیک است که موجب افزایش اسید معده ،اختلال در عملکرد معده، سوء هاضمه، نفخ شکم، و یبوست می گردد.
شکر موجود در نوشابه ها موجب افزایش احتمال به دیابت، چاقی، پوسیدگی دندان ها و … می شود.

یک سری از مضرات نوشابه ها هم در رنگ های مختلف فرق می کند. مثلا در نوشابه های مشکی یا کولاها، اسیدفسفریک وجود دارد. هنگامی که میزان اسید فسفریک خون افزایش می یابد کلیه ها قادر به دفع سریع آن نمی باشند بنابراین فشار مضاعفی بروی کلیه ها تحمیل می گردد. مصرف نوشابه های گازدار سبب میگردد تا کلسیم از استخوان ها برداشته شده و درون خون جریان یابد این امر موجب رسوب کلسیم اضافی در کلیه ها گردیده که در نهایت منجر به سنگ کلیه می گردد و از طرف دیگر موجب پوکی استخوان ها نیز می شود.
به نوشابه های کولا یا مشکی عمدا کافئین افزوده می گردد تا ایجاد اعتیاد و وابستگی در مصرف کنندگان خود کنند. کافئین موجود در نوشابه های گازدار با سرعت بیشتری نسبت به دیگر نوشیدنی های حاوی کافئین مانند قهوه و چای جذب بدن می گردد. کافئین سبب برهم خوردن نظم خواب گردیده، علایم پیش از قاعدگی را تشدید کرده و سبب کم آبی در بدن می گردد.

در نوشابه های زرد نیز مواد آلرژن بیشتر می باشد، به همین دلیل به بیماران مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم و … توصیه می شود نوشابه های زرد را از برنامه غذایی شان حذف کنند.

در نهایت این که پـوسیدگی دندان ها، چاقی، سوء تغذیه، تاثیر منفی بروی کلیه ها، پوست و استخوان ها، افزایش فشارخون از جمله مضرات مصرف نوشابه های گازدار می باشند.

رنگ نوشابه

 

 

فروش محصولات مرتبط

به اشتراک گذاشتن این مطلب